Tiltakozásból lemondott a Hunvald-ügy bírája
Újra kell kezdeni Hunvald György szocialista politikus perét, mert az ügyet tárgyaló bíró lemondott a posztjáról.
Újra kell kezdeni Hunvald György szocialista politikus perét, mert az ügyet tárgyaló bíró lemondott a posztjáról.
A bírói függetlenség menetrendszerű, nyílt színi megkérdőjelezése a mindenkori hatalom szempontjából is súlyos kockázatokat rejt – írja publicisztikájában az LMP volt társelnöke, frakcióvezetője.
A bírói integritás érvényesülése szempontjából nem mellőzhető a civil szervezetekben való részvétel mint kockázati tényező vizsgálata – üzente Szájer József feleségének hivatala.
Kína legfelső bírói testületének vezetője a bírói függetlenséget „burzsoá ámításnak” nevezte.
Úgynevezett közigazgatási bíróságra küldené az igazságügyi tárcának készített új tervezet a politikának fontos ügyeket, így például a hatósági döntések elleni fellebbezéseket, a közérdekű adatokért indított pereket és a választási ügyeket – írta a 444. Az új testületbe a másik hatalmi ágból, a végrehajtó hatalomból érkező tisztviselőket is beültetnének, a vezető pedig a lojalitását már korábban bizonyító Patyi András lehet. A tervezetet még a Handó Tünde vezette Országos Bírói Hivatal sem támogatja, szerintük korrupciós kockázatot hordoz.
Mostantól a jegybank és a posta titkolózhat kedvére, egy olyan törvény alapján, amelynek jogszerűsége megkérdőjelezhető. A Civil Közoktatási Platform pontokba szedte követeléseit, már nemcsak nyilatkozatokban, hanem a Kúriánál is megtámadták a kormány népszavazási kezdeményezését a menekültkvótákról, kiderült, bírók maguk mondták el a hvg.hu-nak, miért nem függetlenek, Bodor Ádám író meg azt, hogy miért és mitől független ő. A nap legfontosabb témái - tömören.
A vörösiszapper után a "megúszós ítélet" láttán bűnbakért kiáltott a Fidesz, mire a bírói kar a függetlenségére hivatkozva nem győzte kikérni magának a kritikát. De valóban él a bírói függetlenség? A hvg.hu-nak a kibeszélésről letiltott bírók mondták el, hogy régen nem függetlenek, mert mindent áthat a karrierféltés és a megfelelési kényszer.
A békemenetesek értik, hogy a bíróság független, és ezt ők is tiszteletben tartják. De a Kúria mégis megtehetné, hogy megvizsgálja, a bíróságok megtesznek-e mindent annak érdekében, hogy a joghoz nem értő átlagpolgár is megértse a döntések hátterét, és ne alakuljon ki az a benyomás, hogy súlyos következménnyel járó bűnesetek felelősei megúszhatják a jogos büntetést. A CÖF ez ügyben nyílt levelet írt a Kúria elnökének.
Magyarországon az elmúlt években fokozatosan javult az igazságszolgáltatás függetlenségének a társadalmi megítélése - derül ki az Európai Bizottság által hétfőn nyilvánosságra hozott, legfrissebb "igazságügyi eredménytáblázatból".
Az MSZP Thorbjorn Jagland ET-főtitkártól kérte a bírói függetlenséggel kapcsolatos magyar törvénymódosítások értékelését - közölte Harangozó Gábor, a szocialista párt országgyűlési képviselője hétfőn Strasbourgban, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének ülésszakán.
Ha az igazságszolgáltatás rendszerét úgy alakítják ki, és a vezetőket úgy választják ki, hogy a pártatlanságba vetett bizalom csorbul, vagy megszűnik, akkor az igazságszolgáltatás épületeit be lehet vetni sóval – jelentette ki Bárándy Péter a Klubrádióban. A volt igazságügy-miniszter szerint ezt a rendszert így alakították ki.
Visszautasítja az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT), hogy a kritika szabadságán túl, pusztán a bírói döntéssel való egyet nem értése miatt bárki is megkérdőjelezze a magyarországi bírák és bíróságok függetlenségét vagy törvényes működésüket.